Kuchnia - centrum dowodzenia.

   Współczesna filozofia projektowania głosi, iż należy wyzwolić kuchnię od jej tradycyjnych, przestrzennych barier i wcielić  do ogólnej konstrukcji domu. Wyjątkowe i nowatorskie poczucie przestrzeni czyni i zamienia kuchnię w centrum życia.


kitchen-under-stairs-7.jpg




   Przed wielu laty modę na otwartą kuchnię zapoczątkowała, firma Poggenpohl przez ,,odkrycie’’ wyspy kuchennej w 1967. Przytoczyć można znajome kredo Bauhausu "forma następuje po funkcji".  Jednak dziś podążamy jeszcze dalej, widząc bryłę kuchni jako element architektury.
   Projekt meblowy, ściana, podłoga i sufit stapiają się. Kuchnia, to teraz element architektury przestrzeni, to forma stała, nie dekoracja, czy chwilowy kaprys skupiony na kolorze. 
  Teraz kuchnia definiuje przestrzeń, dlatego projekt wnętrza powinien powstawać na etapie projektowania architektonicznego. 
   Dzisiejsza kuchnia, to także dynamiczne, minimalne poziome grubości, zestawione z poszerzonymi bryłami  szaf wysokich, a wszystko charakteryzuje nieobecność rączek. Przestrzeń interpretuje materiał, a nie forma, a organizacyjną podstawę nowej kuchni, stanowi zintegrowanie brył.  
   Firmy  kroczą nowymi drogami, także w wyborze materiałów. Oprócz matowych frontów melaminowych, są również dostępne  drewniane fronty np. szczotkowana  sosna czy orzech włoski, jak również polakierowane szklane fronty.






    Nieodzownym motywem są oczywiście sprzęty kuchenne, które definiują tę techniczną przestrzeń. Najlepsze firmy prześcigają się, nie tylko na płaszczyźnie rozwiązań technologicznych, ale i estetycznych. Wartość estetyczna porównywalna jest do znaczenia funkcji i ergonomii.
   Wystrój kuchni  zakłada zauważalną współpracę z miejscami przylegającym. Stół do jadalni, krzesła, ławka czy ława narożnikowa muszą być konsekwencją stylu kuchni. Panele boazeryjne, meble i ściany zlewają się wizualnie w jedno.


Komentarze